HTL Strefa

Cukrzyca, co to jest?

Cukrzyca, co to jest?

Większość spożywanych przez nas pokarmów zostaje zamieniona w glukozę lub cukier, które dla organizmu są źródłem energii. Cukrzyca występuje wtedy gry organizm nie jest w stanie właściwie przetwarzać i przechowywać glukozy. Glukoza gromadzi się we krwi – powodując, że jej poziom (czasami określany jako poziom cukru we krwi) jest zbyt wysoki.
Cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, w tym chorób serca, utraty wzroku, niewydolności nerek czy amputacji kończyn. Cukrzyca ma charakterystyczne objawy, ale mimo to nadal często pozostaje nierozpoznana.

Objawy cukrzycy obejmują:

  • Częste oddawanie moczu
  • Odczuwanie silnego pragnienia
  • Odczuwanie głodu, nawet bezpośrednio po posiłku
  • Niewyraźne widzenie
  • Wolno gojące się skaleczenia i siniaki
  • Utrata masy ciała – nawet jeśli jesz więcej (typ 1)
  • Odczuwanie mrowienia, ból lub drętwienia rąk / nóg (typ 2)

Wczesne wykrycie i leczenie cukrzycy może zmniejszyć ryzyko rozwoju powikłań cukrzycowych.

W niektórych przypadkach nie ma żadnych objawów – tak dzieje się w przypadku cukrzycy typu 2. Zdarza się, że ludzie żyją nawet przez wiele lat, nie wiedząc, że są chorzy. Ta postać cukrzycy rozwija się tak powoli, że objawy przez bardzo długi czas mogą pozostać nierozpoznane.

 

Czym charakteryzują się rodzaje cukrzycy?

 

Typ 1 (10% przypadków), znany jest również jako cukrzyca „insulinozależna” lub „cukrzyca młodzieńcza”. Przyczyna choroby jest niewydolności organizmu do produkcji insuliny. Osoby z cukrzycą muszą wstrzykiwać insulinę codziennie, lub korzystać z pompy insulinowej w celu prowadzenia choroby.

Typ 2 (około 90% przypadków), znany jest również jako „cukrzyca dorosłych”, jest znacznie bardziej powszechny i zwykle dotyka ludzi z nadwagą, w wieku powyżej 45 lat. Nadwaga w tym przypadku wynika z insulinooporności czyli stanu, w którym komórki nie wykorzystują insuliny prawidłowo. Zarządzanie cukrzycą wymaga codziennego monitorowania stężenia glukozy we krwi. Stan ten może ulec pogorszeniu i wymagać codziennego podawania insuliny (zastrzyki) lub stosowania pompy insulinowej.

Cukrzyca ciężarnych. W czasie ciąży (zwykle około 24. tygodnia) u wiele kobiet rozwija się tzw. „cukrzyca ciężarnych”. Występuje w 3-5% wszystkich ciąż (innymi słowy, u jednej z 20 kobiet w ciąży rozwinie się cukrzyca ciężarnych).

 

Kto może zachorować na cukrzycę?

 

Cukrzyca może wystąpić u każdego. Choroba ta dotyka wszystkich grup wiekowych, płci i rasy. W roku 2013, 382 mln osób (8,3% populacji) na świecie cierpiało na cukrzycę. Osoby, które mają bliskich krewnych chorujących na cukrzycę, są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania.

Inne czynniki ryzyka to: otyłość, wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi oraz brak aktywności fizycznej. Ryzyko zachorowania na cukrzycę zwiększa się wraz z wiekiem. Ludzie, którzy mają ponad 40 lat, dodatkowo mają nadwagę, są bardziej narażeni na rozwój cukrzycy, chociaż częstość występowania cukrzycy typu 2 rośnie również u młodzieży. Kobiety, u których rozwijała się cukrzyca w czasie ciąży, są bardziej narażone na rozwój pełnoobjawowej cukrzycy w późniejszym czasie.

 

Jak leczyć cukrzycę?

 

Cukrzyca jest powszechną chorobą, ale każdy człowiek potrzebuje wyjątkowej ostrożności i troski w leczeniu. Każdy, kto ma cukrzycę, zarówno typu 1 jak i 2, musi przestrzegać określonych zasad, aby być w dobrej formie. Osoby z cukrzycą i ich rodziny powinny uczyć się jak najwięcej o najnowszych terapiach medycznych, jak również zdrowym stylu życia.
Przede wszystkim osoby z cukrzycą muszą nauczyć się kontrolować swój poziom glukozy we krwi. Codzienne badania pomogą ustalić ich sposób odżywiania się, plan aktywności a także rozpoznać jakie dawki leków powinni stosować aby utrzymać poziom glukozy we krwi w granicach normy.
Osoby z cukrzycą typu 1 oraz część z cukrzycą typu 2, muszą również podawać sobie insulinę. Niektóre osoby z cukrzycą typu 2 stosują tabletki zwane „środkami doustnymi”, które pomagają organizmowi wyprodukować więcej insuliny i / lub wstrzykują insulinę. Część osób z cukrzycą typu 2 może prowadzić swoją chorobę bez przyjmowania leków, tylko poprzez odpowiednie planowanie posiłków i aktywność fizyczną.
Osoby z cukrzycą powinny w regularnych odstępach czasu konsultować się z lekarzem endokrynologiem lub diabetologiem oraz powinni regularnie badać wzrok (raz w roku). Cukrzyca jest poważną chorobą. Nie można jej leczyć na „własną rękę”. Osoby z cukrzycą potrzebują opieki specjalisty, który pomoże przygotować odpowiedni plan leczenia – dobór leków, ćwiczeń oraz diety. Współpraca osoby z cukrzycą z zespołem lekarzy i ekspertów może pomóc jej w kontrolowaniu przebiegu choroby i reagowaniu na czas na zachodzące w organizmie zmiany.

 

Jakie są powikłania cukrzycy?

 

Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wielu krótko- i długotrwałych komplikacji zdrowotnych. Większość z nich występuje wskutek niekontrolowania poziomu glukozy we krwi, zwłaszcza utrzymywania się podwyższonego poziomu cukru we krwi przez dłuższy okres czasu.

Powikłania cukrzycy:

  • Kardiomiopatia cukrzycowa, uszkodzenia serca, co prowadzi do dysfunkcji rozkurczowej i ostatecznie do niewydolności serca.
  • Nefropatia cukrzycowa, uszkodzenia nerek, co może prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek a nawet do konieczności dializ
  • Neuropatia cukrzycowa, zaburzenia i zmniejszenie czucia, co w połączeniu z uszkodzeniem naczyń krwionośnych może prowadzić do tzw. „stopy cukrzycowej”, co w niektórych przypadkach może zakończyć się amputacją.
  • Retinopatia cukrzycowa, ciężka utrata wzroku lub ślepota.

Niezwykle ważne jest, aby osoby z cukrzycą miały świadomość ryzyka wystąpienia powikłań. Dzięki edukacji w tym zakresie jest większe prawdopodobieństwo, że osoby z cukrzycą nie zlekceważą pierwszych objawów choroby i nie dopuszczą do pogorszenia swojego stanu zdrowia.
 

Jak zapobiegać cukrzycy?

 

Niestety cukrzycy typu 1 nie można zapobiec. Natomiast w 58% przypadków zachorowań na cukrzycę typu 2 można opóźnić pojawienie się objawów choroby lub wręcz im zapobiec poprzez proste zmiany w codziennym życiu. Wystarczy nieznaczna utrata masy ciała (5-10% masy ciała) i niewielka aktywność fizyczna (30 minut dziennie) – można to wszystko sprowadzić do kilku słów: Jedz lepiej i zażywaj więcej ruchu.
Źródło:
https://htl-strefa.com
http://www.joslin.org/
http://www.diabetes.co.uk/
http://www.diabetes.org/

Back