Cukrzyca jest pandemią, która dotyka około 382 milionów ludzi na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia WHO ocenia, że w 2030 roku cukrzyca będzie na 7 miejscu głównych przyczyn zgonów. Rocznie z powodu powikłań cukrzycy umiera około 4 milionów ludzi.
Dlaczego cukrzyca jest taką niebezpieczną chorobą? Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób niezakaźnych. Jest to choroba przewlekła, do której dochodzi w sytuacji, gdy trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub gdy organizm nie może efektywnie wykorzystać wydzielonej insuliny. Cukrzyca może prowadzić do następujących przewlekłych powikłań:
Kto choruje na cukrzycę? Choroba ta dotyka ludzi bez względu na wiek, płeć i rasę. W roku 2013 na całym świecie chorowały na cukrzycę 382 miliony ludzi (8,3% populacji). Wśród nich 55% pochodziło z regionu APAC (Azja Australia i Pacyfik). Kolejnym regionem najbardziej dotkniętym tą chorobą jest region EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), z obszaru którego pochodziło 29% populacji chorych na cukrzycę na świecie.
Cukrzyca typu 1 (około 10% przypadków) znana również jako „insulinozależna” lub „młodzieńcza” jest spowodowana brakiem możliwości produkcji insuliny przez organizm. Jej leczenie wymaga codziennego wstrzykiwania insuliny lub korzystania z pompy insulinowej.
Cukrzyca typu 2 (około 90% przypadków) znana również jako „cukrzyca dorosłych” powodowana jest insulinoodpornością — stanem, w którym komórki nie wykorzystują insuliny prawidłowo, niekiedy dochodzi też do bezwzględnego niedoboru insuliny. Jej leczenie wymaga codziennego monitorowania stężenia glukozy we krwi. Po pewnym czasie dochodzi do konieczności codziennego wstrzykiwania insuliny lub stosowania pompy insulinowej.
Cukrzyca ciężarnych to wystąpienie podwyższonego stężenia glukozy we krwi rozpoznane podczas ciąży.
Źródło: Raport roczny IDF 2013
Wpływ na życie codzienne: Leczenie cukrzycy może wymagać: stosowania specjalnej diety, podjęcia aktywności fizycznej, badania stężenia glukozy we krwi, regularnego samodzielnego wstrzykiwania insuliny, a nawet korzystania z pompy insulinowej.